Yhteystiedot

Lapinlahden Lukio ja Kuvataidelukio
Kivistöntie 2
73100 Lapinlahti
lapinlahden.lukio@lapinlahti.fi
http://www.lapinlahdenlukio.fi

Rehtori
Juhani Sammallahti
040 488 3251
juhani.sammallahti@opedu.lapinlahti.fi

Koulutussuunnittelija
Kati Sammallahti (koulumatkat, lukion esittelyt, yleistietoa lukiosta)
040 488 3212
kati.sammallahti@lapinlahti.fi

Opintosihteeri
Ville Kumpulainen (opinto- ja koulumatkatuki, yleistietoa lukiosta, Lapinlahti-salin varaukset)
040 488 3252
ville.kumpulainen@lapinlahti.fi

Opinto-ohjaaja
Riitta Winberg (lukioon hakeminen, opintojen suunnittelu, ongelmat opinnoissa, jatko-opinnot)
040 488 3241
riitta.winberg@opedu.lapinlahti.fi

MAHIS opinto-ohjaaja (yhdistelmätutkinto-opiskelijoiden opintojen suunnittelu)
Ritva Ikonen
0400 793 126
ritva.ikonen@ysao.fi

Terveydenhoitaja
Meri-Tuulia Koskinen
040 488 3331
meri-tuulia.koskinen@lapinlahti.fi

Koulukuraattori
Toistaiseksi kuraattoripalvelut katsotaan tapauskohtaisesti.

Opettajat

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@opedu.lapinlahti.fi.  Poikkeukset mainittu listassa.

Äidinkieli ja kirjallisuus
Tolvanen Pirkko
puh. 040 488 3136
suomen kieli ja kirjallisuus
Törnqvist-Nevalainen Tiina
puh. 040 488 3122
suomen kieli ja kirjallisuus
Vieraat kielet
Martikainen Outi
puh. 040 488 3243
englanti, saksa
Kolehmainen Satu
puh. 040 488 3244
englanti, espanja, ranska
Rissanen Miia
puh. 040 488 3245
englanti, ruotsi
Humanistiset ja yhteiskunnalliset aineet
Luomi Henna
puh. 040 488 3134
uskonto
Pasanen Hanna Mari,  hanna.pasanen@opedu.lapinlahti.fi
puh. 040 488 3214
historia, yhteiskuntaoppi
Pentikäinen Ismo (virkavapaalla lukuvuoden 2020-2021)
Pentikäinen Eveliina
puh. 040 488 3287
filosofia, psykologia, uskonto, elämänkatsomustieto
Matemaattis-luonnontieteelliset aineet
Hämäläinen Esa
puh. 040 488 3282
biologia, maantiede, terveystieto
Kinnunen Heikki
puh. 040 488 3284
fysiikka, kemia, matematiikka
Partanen Miia
puh. 040 488 3217
fysiikka, kemia, matematiikka
Salmela Risto
puh. 040 488 3242
fysiikka, kemia, matematiikka
Kuvataideaineet
Huttunen Satu
puh. 040 488 3111
kuvataiteet
Hämäläinen Titta
puh. 040 488 3248
kuvataiteet
Laitinen Antti, Antti.Laitinen@grafiant.fi
puh. 0400 861 603
graafinen suunnittelu, videokuvaus, tuntiopettaja
Linnove Jenni keramiikka, tuntiopettaja
Martikainen Eeva, eeva.maria.martikainen@gmail.com
puh. 040 576 0140
taidehistoria, tuntiopettaja
Taitoaineet
Hara Antti
puh. 040 488 3186
liikunta
Riekkinen Eeva
puh. 040 488 3165
musiikki, ilmaisutaito
Varkoi Annukka
puh. 040 488 3187
liikunta