Yhteystiedot

Lapinlahden Lukio ja Kuvataidelukio
Kivistöntie 2
73100 Lapinlahti

Rehtori
Juhani Sammallahti
040 488 3251
juhani.sammallahti@opedu.lapinlahti.fi

Koulutussuunnittelija
Kati Sammallahti (koulumatkat, lukion esittelyt vierailijoille, yleistietoa lukiosta)
040 488 3212
kati.sammallahti@lapinlahti.fi

Opintosihteeri
Ville Kumpulainen (opinto- ja koulumatkatuki, yleistietoa lukiosta, Lapinlahti-salin varaukset)
040 488 3252
ville.kumpulainen@lapinlahti.fi

Opinto-ohjaaja
Riitta Winberg (lukioon hakeminen, opintojen suunnittelu, ongelmat opinnoissa, jatko-opinnot)
040 488 3241
riitta.winberg@opedu.lapinlahti.fi

MAHIS opinto-ohjaaja (yhdistelmätutkinto-opiskelijoiden opintojen suunnittelu)
Ritva Ikonen
0400 793 126
ritva.ikonen@ysao.fi

Terveydenhoitaja
Meri-Tuulia Koskinen
040 488 3331
meri-tuulia.koskinen@lapinlahti.fi

Koulukuraattori
Jouko Ortju
040 488 3183
jouko.ortju@lapinlahti.fi

Opettajat

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@opedu.lapinlahti.fi.  Poikkeukset mainittu listassa.

Äidinkieli ja kirjallisuus
Tolvanen Pirkko suomen kieli ja kirjallisuus
Törnqvist-Nevalainen Tiina suomen kieli ja kirjallisuus
Vieraat kielet
Martikainen Outi englanti, saksa
Kolehmainen Satu englanti, espanja, ranska
Rissanen Miia englanti, ruotsi
Humanistiset ja yhteiskunnalliset aineet
Luomi Henna uskonto
Pasanen Hanna Mari,  hanna.pasanen@opedu.lapinlahti.fi historia, yhteiskuntaoppi
Pentikäinen Ismo (virkavapaalla lukuvuoden 2020-2021)
Pentikäinen Eveliina
filosofia, psykologia, uskonto, elämänkatsomustieto
Matemaattis-luonnontieteelliset aineet
Hämäläinen Esa biologia, maantiede, terveystieto
Kinnunen Heikki fysiikka, kemia, matematiikka
Partanen Miia fysiikka, kemia, matematiikka
Salmela Risto fysiikka, kemia, matematiikka
Kuvataideaineet
Eskelinen Mervi,  lastu@lastu.fi arkkitehtuuri, tuntiopettaja
Huttunen Satu kuvataiteet
Hämäläinen Titta kuvataiteet
Laitinen Antti, Antti.Laitinen@grafiant.fi graafinen suunnittelu, videokuvaus, tuntiopettaja
Linnove Jenni keramiikka, tuntiopettaja
Martikainen Eeva, eeva.maria.martikainen@gmail.com taidehistoria, tuntiopettaja
Taitoaineet
Hara Antti liikunta
Riekkinen Eeva musiikki, ilmaisutaito
Varkoi Annukka liikunta