Yhteystiedot

Lapinlahden Lukio ja Kuvataidelukio
Kivistöntie 2
73100 Lapinlahti

Rehtori
Juhani Sammallahti
040 488 3251
juhani.sammallahti@lapinlahti.fi

Koulutussuunnittelija
Kati Sammallahti (koulumatkat, lukion esittelyt vierailijoille, yleistietoa lukiosta)
040 488 3212
kati.sammallahti@lapinlahti.fi

Opintosihteeri
Päivi Jokikokko (opintotuki, yleistietoa lukiosta, salin varaukset)
040 488 3252
paivi.jokikokko@lapinlahti.fi

Opinto-ohjaaja
Riitta Winberg (lukioon hakeminen, opintojen suunnittelu, ongelmat opinnoissa, jatko-opinnot)
040 488 3241
riitta.winberg@lapinlahti.fi

MAHIS opinto-ohjaaja (yhdistelmätutkinto-opiskelijoiden opintojen suunnittelu)
Päivi Vanninen
0400 793 126
paivi.vanninen@ysao.fi

Terveydenhoitaja

Meri-Tuulia Koskinen (terveyteen ja jaksamiseen liittyvät asiat)
040 488 3331
meri-tuulia.koskinen@lapinlahti.fi

Koulukuraattori
Minna Jääskeläinen (opinnot, sosiaaliset suhteet, vapaa-aika, asuminen ja elämänhallinta)
040 488 3183
minna.jaaskelainen@lapinlahti.fi

Koulupsykologi
Elina Komulainen (oppimisvaikeudet)
040 488 3182
elina.komulainen@lapinlahti.fi

Opettajat

Äidinkieli ja kirjallisuus
Kokkonen Ulla suomen kieli ja kirjallisuus ulla.kokkonen@lapinlahti.fi
Tolvanen Pirkko suomen kieli ja kirjallisuus pirkko.tolvanen@lapinlahti.fi
Vieraat kielet
Juutilainen Tuula englanti, saksa tuula.juutilainen@lapinlahti.fi
Kolehmainen Satu englanti, espanja, ranska satu.kolehmainen@lapinlahti.fi
Rissanen Miia englanti, ruotsi miia.rissanen@lapinlahti.fi
Humanistiset ja yhteiskunnalliset aineet
Blinnikka Antti ortodoksinen uskonto, tuntiopettaja antti.blinnikka@iisalmi.fi
Luomi Henna uskonto, elämänkatsomustieto henna.luomi@lapinlahti.fi
Pasanen Hanna Mari historia, yhteiskuntaoppi hanna.pasanen@lapinlahti.fi
Pentikäinen Ismo filosofia, psykologia, uskonto ismo.pentikainen@lapinlahti.fi
Matemaattis-luonnontieteelliset aineet
Hämäläinen Esa biologia, maantiede, terveystieto esa.hamalainen@lapinlahti.fi
Kinnunen Heikki fysiikka, kemia, matematiikka heikki.kinnunen@lapinlahti.fi
Partanen Miia fysiikka, kemia, matematiikka miia.partanen@lapinlahti.fi
Salmela Risto kemia, matematiikka risto.salmela@lapinlahti.fi
Kuvataideaineet
Eskelinen Mervi arkkitehtuuri, tuntiopettaja lastu@lastu.fi
Huttunen Satu kuvataiteet satu.huttunen@lapinlahti.fi
Hämäläinen Titta kuvataiteet titta.hamalainen@lapinlahti.fi
Laitinen Antti graafinen suunnittelu, videokuvaus, tuntiopettaja antti.laitinen@grafiant.fi
Linnove Jenni keramiikka, tuntiopettaja
Martikainen Eeva taidehistoria, tuntiopettaja eeva.maria.martikainen@gmail.com
Taitoaineet
Riekkinen Eeva musiikki, ilmaisutaito eeva.riekkinen@lapinlahti.fi
Kulju Jyrki liikunta jyrki.kulju@lapinlahti.fi
Varkoi Annukka liikunta annukka.varkoi@lapinlahti.fi