Yhteystiedot

Lapinlahden Lukio ja Kuvataidelukio
Kivistöntie 2
73100 Lapinlahti

Rehtori
Juhani Sammallahti
040 488 3251
juhani.sammallahti@opedu.lapinlahti.fi

Koulutussuunnittelija
Kati Sammallahti (koulumatkat, lukion esittelyt vierailijoille, yleistietoa lukiosta)
040 488 3212
kati.sammallahti@lapinlahti.fi

Opintosihteeri
Päivi Jokikokko (opintotuki, yleistietoa lukiosta, salin varaukset)
040 488 3252
paivi.jokikokko@lapinlahti.fi

Opinto-ohjaaja
Riitta Winberg (lukioon hakeminen, opintojen suunnittelu, ongelmat opinnoissa, jatko-opinnot), virkavapaalla 1.9.2019-31.1.2020
vs.opinto-ohjaaja Satu Haarala 30.9. lähtien
040 488 3241
satu.haarala@opedu.lapinlahti.fi

MAHIS opinto-ohjaaja (yhdistelmätutkinto-opiskelijoiden opintojen suunnittelu)
Ritva Ikonen
0400 793 126
ritva.ikonen@ysao.fi

Terveydenhoitaja
Meri-Tuulia Koskinen
040 488 3331
meri-tuulia.koskinen@lapinlahti.fi

Koulukuraattori
Aki Mannila, virkavapaalla 21.10.2019-17.2.2020
vs. Jenni Tuukkanen
040 488 3183
jenni.tuukkanen@lapinlahti.fi

Koulupsykologi
Elina Komulainen, virkavapaalla

Opettajat

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@opedu.lapinlahti.fi.  Poikkeukset mainittu listassa.

Äidinkieli ja kirjallisuus
Tolvanen Pirkko suomen kieli ja kirjallisuus
Törnqvist-Nevalainen Tiina suomen kieli ja kirjallisuus
Vieraat kielet
Juutilainen Tuula englanti, saksa
Kolehmainen Satu englanti, espanja, ranska
Rissanen Miia englanti, ruotsi
Humanistiset ja yhteiskunnalliset aineet
Luomi Henna uskonto
Pasanen Hanna Mari,  hanna.pasanen@opedu.lapinlahti.fi historia, yhteiskuntaoppi
Pentikäinen Ismo filosofia, psykologia, uskonto, elämänkatsomustieto
Matemaattis-luonnontieteelliset aineet
Hämäläinen Esa biologia, maantiede, terveystieto
Kinnunen Heikki fysiikka, kemia, matematiikka
Partanen Miia fysiikka, kemia, matematiikka
Salmela Risto fysiikka, kemia, matematiikka
Kuvataideaineet
Eskelinen Mervi,  lastu@lastu.fi arkkitehtuuri, tuntiopettaja
Huttunen Satu kuvataiteet
Hämäläinen Titta kuvataiteet
Laitinen Antti, Antti.Laitinen@grafiant.fi graafinen suunnittelu, videokuvaus, tuntiopettaja
Linnove Jenni keramiikka, tuntiopettaja
Martikainen Eeva, eeva.maria.martikainen@gmail.com taidehistoria, tuntiopettaja
Taitoaineet
Haapamäki Jussi liikunta
Kulju Jyrki, virkavapaalla 7.8.19-30.5.20 liikunta
Riekkinen Eeva, virkavapaalla 7.8.-20.12.19 musiikki, ilmaisutaito
Varkoi Annukka liikunta
Vidgren Elina musiikki