Yhteystiedot

Lapinlahden Lukio ja Kuvataidelukio
Kivistöntie 2
73100 Lapinlahti

Rehtori
Juhani Sammallahti
040 488 3251
juhani.sammallahti@opedu.lapinlahti.fi

Koulutussuunnittelija
Kati Sammallahti (koulumatkat, lukion esittelyt vierailijoille, yleistietoa lukiosta)
040 488 3212
kati.sammallahti@lapinlahti.fi

Opintosihteeri
Päivi Jokikokko (opintotuki, yleistietoa lukiosta, salin varaukset)
040 488 3252
paivi.jokikokko@lapinlahti.fi

Opinto-ohjaaja
Riitta Winberg (lukioon hakeminen, opintojen suunnittelu, ongelmat opinnoissa, jatko-opinnot)
040 488 3241
riitta.winberg@opedu.lapinlahti.fi

MAHIS opinto-ohjaaja (yhdistelmätutkinto-opiskelijoiden opintojen suunnittelu)
Päivi Vanninen
0400 793 126
paivi.vanninen@ysao.fi

Terveydenhoitaja
Tiina Kainulainen
040 488 3331
tiina.kainulainen@lapinlahti.fi

Koulukuraattori
Aki Mannila, virkavapaalla 15.10-15.4.
Sofia Käyhty
040 488 3183

Koulupsykologi
Elina Komulainen
040 488 3182
elina.komulainen@lapinlahti.fi

Opettajat

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@opedu.lapinlahti.fi.  Poikkeukset mainittu listassa.

Äidinkieli ja kirjallisuus
Kokkonen Ulla suomen kieli ja kirjallisuus
Tolvanen Pirkko suomen kieli ja kirjallisuus
Vieraat kielet
Juutilainen Tuula englanti, saksa
Kolehmainen Satu englanti, espanja, ranska
Rissanen Miia englanti, ruotsi
Humanistiset ja yhteiskunnalliset aineet
Luomi Henna uskonto, elämänkatsomustieto
Pasanen Hanna Mari,  hanna.pasanen@opedu.lapinlahti.fi historia, yhteiskuntaoppi
Pentikäinen Ismo filosofia, psykologia, uskonto
Matemaattis-luonnontieteelliset aineet
Hämäläinen Esa biologia, maantiede, terveystieto
Kinnunen Heikki, virkavapaalla 27.11. asti fysiikka, kemia, matematiikka
Ollikainen Esko fysiikka, kemia, matematiikka
Partanen Miia fysiikka, kemia, matematiikka
Salmela Risto fysiikka, kemia, matematiikka
Kuvataideaineet
Eskelinen Mervi,  lastu@lastu.fi arkkitehtuuri, tuntiopettaja
Hämäläinen Titta kuvataiteet
Hänninen Johanna kuvataiteet
Laitinen Antti, Antti.Laitinen@grafiant.fi graafinen suunnittelu, videokuvaus, tuntiopettaja
Linnove Jenni keramiikka, tuntiopettaja
Martikainen Eeva, eeva.maria.martikainen@gmail.com taidehistoria, tuntiopettaja
Taitoaineet
Riekkinen Eeva musiikki, ilmaisutaito
Kulju Jyrki liikunta
Varkoi Annukka liikunta